Всеукраїнський форум працівників позашкільної освіти

20 листопада 2013 року у м. Києві на базі Київського палацу дітей та юнацтва відбувся Всеукраїнський форум працівників позашкільної освіти, присвячений Року дитячої творчості. Хмельницька делегація на чолі з Директором Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Очеретянком Віктором Івановичем налічувала 15 осіб – представників усіх напрямків позашкільної освіти Хмельниччини.

Нетішинське позашкілля на форумі представляла Матус Олена Олександрівна.

Високоповажна президія форуму складалась із заступника Міністра освіти і науки України Жебровського Бориса Михайловича, Уповноваженого Президента України з прав дитини Павленка Юрія Олексійовича, заступника керівника Головного управління з гуманітарних і суспільно-політичних питань керівника управління з питань гуманітарної політики Адміністрації Президента України Лукомського Василя Григоровича, першого віце-президента Національної академії педагогічних наук України Лугового Володимира Іларіоновича, начальника відділу навчальних закладів Міністерства культури України Колос Тетяни Миколаївни, начальника відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини Міністерства освіти і науки України Середницької Алли Дмитрівни.

У першій частині заходу керівники усіх обласних органів управління освітою звітували про виконання Указу Президента України від 28 грудня 2012 року №756 «Про проведення у 2013 році в Україні Року дитячої творчості». Відкриваючи форум, заступник Міністра освіти і науки Борис Жебровський наголосив на його особливості. «Сьогодні особливий день: ми звітуємо про те, як у регіонах проходив Рік дитячої творчості, проголошений Президентом України. І це символічно, що наш форум проходить у Всесвітній день дитини», – зазначив Борис Жебровський.

У своїх доповідях учасники форуму зупинилися на питаннях збереження та якісного розвитку мережі позашкільних навчальних закладів, зміцнення навчально-методичної та матеріально-технічної бази, удосконалення системи підготовки та підвищення кваліфікації кадрів позашкільної освіти.

Виступаючі підкреслили роль позашкільної освіти у формуванні всебічно розвинутої особистості дитини та її вплив на вибір майбутньої професії. Також було відмічено тенденцію зростання показників охоплення позашкільною освітою та кількості гуртків у регіонах.

Зокрема, керівники обласних органів управління освіти зупинилися на місцевих цільових програмах розвитку позашкілля. Зокрема цікаві проекти презентувала Сумщина: «Дійти до кожного, зацікавити всіх» спрямований на підвищення креативного позашкільного освітньо-виховного простору, формування позитивного іміджу позашкілля, Проект «Творчість починається в родині» спрямований на систематизацію заходів щодо зміцнення інституту сім’ї, забезпечення більш активної участі родини, батьків у вихованні, розвитку творчих здібностей дітей. Необхідно відродити батьківські клуби, клуби родинної творчості. Нагальним є питання щодо збереження національних родинних традицій.

 

На форумі особливу увагу приділили питанням доступності позашкільної освіти для дітей сільської місцевості та з особливими потребами. У цьому напрямку учасники заходу зупинилися на питаннях розвитку позашкільних закладів на базі освітніх округів та створення очно-дистанційних шкіл.

Під час заходу також відзначено вагому роль Малої академії наук України у розвитку позашкільної освіти. Зокрема, на сьогодні активізувався процес формування мережі регіональних академій наук учнівської молоді.

Заступник Міністра освіти і науки України підкреслив, що цей рік став поштовхом у розвитку позашкільної освіти. «Ми почули багато цікавих ідей, які потрібно обговорювати та передавати досвід колегам з інших регіонів», – зазначив Борис Михайлович.

На завершення Уповноважений Президента України з прав дитини Павленко Юрій Олексійович підкреслив, що одне із завдань, яке визначив Президент України у рамках проведення Року дитячої творчості – проведення аудиту та формування чіткої статистики охоплення дітей позашкільною освітою у кожному регіоні. «Кожна область зробила якусь яскраву дію в напрямку розвитку позашкілля, в цьому я переконався особисто», — наголосив Юрій Олексійович.

У другій частині форуму його учасники працювали у восьми творчих лабораторіях, де підбили підсумки Року дитячої творчості та обговорили плани виконання соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України».

У рамках заходу працювала творча лабораторія «Мандруючи – виховуємо і навчаємо», у роботі якої взяли участь більш ніж 70 працівників центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів, центрів та клубів військово-патріотичного виховання, багатопрофільних позашкільних навчальних закладів.

Під час засідання його учасники обговорювали шляхи вдосконалення туристсько-краєзнавчої роботи з дітьми та молоддю, нові форми забезпечення доступності позашкільної освіти. Досвідом збільшення охоплення дітей позашкільною освітою туристсько-краєзнавчого напряму роботи поділилися керівники позашкільних навчальних закладів Харківської, Херсонської, Івано-Франківської, Сумської, Волинської, Житомирської, Донецької, Хмельницької, Миколаївської, Чернівецької, Запорізької областей.

Педагоги-позашкільники підтримали пропозицію Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді та Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій, спорту учнівської молоді щодо проведення в 2014 році Естафети велосипедних походів «Шляхами Перемоги», присвяченої 70-річчю визволення України.

Усі учасники творчої лабораторії висловили побажання проводити такі форуми щорічно, що сприятиме ширшому долученню органів місцевої влади до розвитку позашкілля, до розв’язання його проблем.