Психолого-педагогічні засади формування національно-патріотичних почуттів в умовах сучасного позашкільного навчального закладу.

Позашкільники міста зібрались в Крааєзнавчому центрі на методичне обєднання, де поділилися досвідом саме з таких питань:

  1. Концептуальні засади патріотичного виховання дітей та учнівської молоді в сучасних умовах.
  2. Виховання громадянина-патріота засобами туризму і краєзнавства.
  3. Практична частина. Майстер-клас «Відродження військово-спортивного мистецтва українського козацтва».
  4. Тренінг з національно-патріотичного виховання.

                       

Рідний, рідна, рідне – корінь слів рід і нарід. Рідні мати, батько, рідна земля і рідна Україна, рідна мова і рідна школа, рідний гурток. Ці святі слова тримають нас на світі і вчать любові до нашого народу, нашої нації, нашої України.

Для педагогічного колективу нашого закладу  патріотичний напрямок роботи був і залишається пріоритетним, тому що  патріотизм у сучасному розумінні – це відчуття того, що в моєму гуртку, закладі, місті, країні – це  все мене стосується,все залежить від мене. Недаремно говорять:

Якщо буде світло в душі, буде краса в людини,

Якщо є краса в людини, буде гармонія в домі,

Якщо є гармонія в домі, буде порядок у нації,

Якщо є порядок у нації, буде мир у світі.

Діти мислять прогресивно, креативно. Вони беруть ініціативу в свої руки: організовують, долучаються до різноманітних патріотичних заходів, ведуть за собою однолітків, демонструють приклад любові до Батьківщини.

Відштовхуючись від проблеми закладу «Виховання ціннісного ставлення до національної самосвідомості у дітей через засоби туризму, краєзнавства, екології» пропоную Вам Модель національно-патріотичного виховання Краєзнавчого  центру

СЛАЙД МОДЕЛІ

Навчально-виховна робота гуртків

Гуртки КЦ працюють за трьома напрямами:

Туристсько-краєзнавчий: «Літературне краєзнавство», «Фольклорно-етнографічне краєзнавство», «Екологічне краєзнавство», «Юні скаути», «Юні туристи-краєзнавці», «Пішохідний туризм», «Спортивне орієнтування».

Військово-патріотичний: гурток козацько-лицарського виховання «Джура».

Еколого-натуралістичний: «Юні лісівники», «Юні квітникарі», «Юні охоронці природи», «Флористика», «Лікарські рослини».

У програмах даних гуртків містяться розділ «Краєзнавство», розділи з екологічної  освіти, які покликані зберегти та примножити культуру українського народу  та виховувати повагу до національних  звичаїв, традицій.

Волонтерський загін «Серце Данко»

У позашкільному навчальному закладі діє волонтерський загін «Серце Данко» з 2012 року, до якого входять представники 4-6 класів, вихованці гуртків «Юні скаути», «Літературне краєзнавство». Участь у волонтерському русі дає можливість дітям  само реалізуватися.  Актуальність волонтерського руху в Краєзнавчому центрі зумовлена зростанням кількості людей, що потребують соціальної допомоги. Сьогодні – це допомога воїнам АТО, дітям з функціональними обмеженнями. Протягом жовтня 2014-січня 2015 років волонтерський загін «Серце Данко» провели акції  «Тепло моєї долоні», «Лист пораненому». Волонтери загону «Серце Данко» Краєзнавчого центру організували акцію «Подарунок до Дня Святого Миколая».  Діти  приготували солодкі подарунки-ялиночки для воїнів  АТО. Дитячі листи, малюнки, вироби  - все це  передали представникам  громадської організації «Нетішинська самооборона», які відвезли подарунки  у зону бойових дій для наших військових.  А ще волонтери загону «Серце Данко» провели роботу щодо збору макулатури, виручені кошти направили для захисників України. 13 грудня 2014 року члени загону «Серце Данко», вихованці гуртка   «Юні скаути»   на своєму занятті підготували для воїнів АТО подарунки. Написали гарні побажання  на прапорі України, а також передали шлем   для солдат. Хлочики приміряли її собі. «Повертайтесь живими», — просили юні скаути. У День Збройних Сил України  представники волонтерського загону «Серце Данко», вихованці гуртка «Юні скаути»  виготовили та  вручили солдатам, що вирушали на передову, ангелів-охоронців. Директор Краєзнавчого центру Матус Олена Олександрівна , продовжуючи роботу соціального напряму загону «Серце Данко»,   бере участь у акції Нетішинської самооборони  «Салат Олів’є».

Виховна робота між заняттями гуртків

Виховні та масові заходи

Протягом 2014-2015 н.р. педагогічним та учнівським колективами було проведено ряд виховних та масових заходів з патріотичного виховання:

експедиція з активним способом пересування «Мій рідний край», експедиція «Моя Батьківщина – Україна», « Історія міст і сіл України», Уроки Мужності, Уроки Пам’яті, Шевченківський марафон «Борітеся – поборете», День Соборності України, День туризму, аматорські спортивно-інтелектуальні змагання «квест»,  проведення екологічних стежок, акції  «Тепло моєї долоні», «Лист пораненому», «Подарунок для солдата», туристичні походи, походи історичними стежками рідного краю, військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»), проведення різноманітних свят на території Хмельниччини,  конкурс-захист МАН, регіональні краєзнавчі конференції,

 

 

Екскурсійна  робота

Сприяє і вихованню громадянина-патріота і екскурсійна робота закладу:екскурсії до міського  краєзнавчого  музею, краєзнавчого  музею ЗОШ І-ІІІ ст. № 2, Славутського  історичного музею, Шепетівського  еколого-натуралістичного  центру, Краєзнавчого  та Музею Книги Острога, краєзнавчого  музею Острозької академії, екскурсійні маршрути гуртка «Джура» до історико-культурного комплексу «Хортиця»

Співпрацюємо  з громадськими організаціями міста з питань патріотичного виховання:

громадська організація «Нетішинська самооборона»,  громадська організація «38 сотня», МСК «Нетішинський козацький полк Хмельниччини», ДЮКО «Нетішинські Джури» тощо.

Просвітницька робота

Щодо патріотичного виховання, то Краєзнавчий центр співпрацює з обласною  державною  телерадіокомпанією «Поділля – Центр»,  обласною  газетою  «Майбуття», місцевою  телекомпанією «Лотел-СКТБ», рубрики: «Резонанс», «Все про спорт», місцевою  газетою «Нетішинський вісник», рубрики «Волонтерський рух», «Туризм», «Акції», «Екскурсії» тощо. Маємо також сайт  Краєзнавчого центру, де розміщуємо  матеріали про заходи з патріотичного виховання.

Кожна людина, як  кожна нація, розвивається у просторі і часі. І те, куди вона рухатиметься у перспективі, задається лінією їхнього розвитку в минулому. Якщо бачення цієї лінії немає, то людину чи націю можна легко скерувати куди завгодно. Якщо ж таке усвідомлення є, то всупереч труднощам і людина, і нація розвиватимуться своєю історичною дорогою. Так діє історична пам’ять, повернення якої і сприяє патріотичне виховання.

Жива пам’ять про національних героїв рідного міста, добрі справи передається з уст в уста, від дідів та батьків до синів та онуків. Це спосіб життя дитячого  та педагогічного колективів нашого закладу, який покликаний відродити, зберегти, примножити історичну пам’ять Нетішина, виховати в учнівської молоді патріотизм,  любов до України, повагу до духовних і культурних цінностей, що  є пріоритетним для позашкільного навчального закладу «Краєзнавчий центр».   Євромайдан засвідчив, що патріотизм у нас є. Останні події стали для нас, народу України, серйозним іспитом на зрілість та єдність. Ми віримо, що гідно впораємось із цим викликом. І як підтвердження цього пророчі слова українського мовознавця Івана Олійника: «Українському народу не потрібно співчуття – потрібні патріоти. Потрібен ти!»

 завантажити презентацію «Джури» 

завантажити презентацію «Виховання громадянина-патріота засобами краєзнавства та туризму».